Elisat ei saaks eksisteerida ilma meie heade telekommunikatsiooni spetsialistideta. Telekommunikatsioon ja võrkude töövaldkond hõlmab väga erineva iseloomuga ameteid, mis jaotuvad peamiselt 2ks: raadio- ja juurdepääsuvõrgu ametiteks ning baasvõrgu ametiteks.
Meie raadiovõrkude ja juurdepääsuvõrkude spetsialistid esindavad oma olemuselt üldtuntud telekommunikatsiooni inseneri kuvandit. Tegeleme sõna otseses mõttes võrgu loomisega – raadiolainete, tugijaamade ning ühendustega. Siin on töö peamine fookus levialade parendamisel nii 2G, 3G kui ka 4G osas. See tähendab üleriigilist tugijaamade ehitamist, haldamist ja mõõtmist. Meie raadiovõrkude ja juudepääsuvõrkude spetsialistide töö ei piirdu vaid kontoritööga, vaid eeldab enamikel juhtudel ka erinevatel objektidel ringi liikumist– vaja on teha mõõtmisi, kontrollida, ehitada jne. Vahel peab tegema töid ka öösel – näiteks hetkel just uuendasime mobiilkeskjaama tarkvara, mis tähendas, et mehed said koju alles öösel kell 3. Aga see on ka omamoodi põnev.
Meie baasvõrkude osakond tagab, et kõik Elisa põhiteenused toimiksid: helistamine, mobiil ja fix, internet (Mint ja kaabel), lisaväärtusteenused nagu SMS, MMS, prepaid jne. Kui vanasti teati keskjaamu kui hiiglaslikke seadmeid, mis võtsid enda alla suuri ruume, siis tänapäevased keskjaamad on juba nagu serverid – toimub pidev lähenemine IT-le. Seepärast on meie meeskonnas ka mitu IT-haridusega inimest. Meie inseneride töö on konfigureerida seadmed nii, et kõik Elisa teenused toimiksid. Lisaks kõnedele käivad baasvõrkude alla ka mobiilse interneti keskseadmed, IP backbone ja registrid.
Baasvõrkudes on seadmete arv väiksem kui raadiovõrgu- ja juurdepääsuvõrgu ametites (keskmiselt 2 üksteist dubleerivat seadet põhiteenuste kohta – mobiilne kõneside (MSS/MGW), Mint (SGSN/MMS) jne). Igapäevaselt toimub seadmete haldmine, konfigureerimine ja uute teenuste arendamine nende seadmete baasil.
Monitoorimine on Elisas koondatud eraldi osakonda, kus ollakse 24/7 valvel. Kui on ekraanidelt näha, et võrgus kõik ei toimi või on tekkinud alarme, võtab monitooringu spetsialist ühendust inseneridega.
Meeskonnad on meil üldiselt 4-6 liikmelised ja pea alati on vastutus jagatud nii, et ühe asja eest vastutab 2 inimest. Suuremal osal meie töötajatest on erialane kõrgharidus – on nii rakenduslikku, bakalaureust kui ka magistreid.
Peamised ametikohad siin osakonnas:
- kõneside insener
- mobiilse andmeside insener
- RAN insener
- raadiovõrgu kvaliteediinsener
- lisaväärtusteenuste insener
- hooldustehnik.